Events Calendar 2017

Please note – events will be added to these lists during the course of the year

OPEN EVENTS and IMPORTANT CLUB EVENTS

Sun 26th March                     Final Races in 2016-17 Winter Series  PLEASE NOTE: Winter prize-giving will be on April 8th during                                                 the Fitting Out Supper

Sat-Sun 1st-2nd April            SQUIB BROADLAND REGATTA

Sat 8th April                         Laser and Single-hander open meeting; Fitting Out Supper in the clubhouse  at 19:30, with winter prize-giving                                              and a Quiz.

Sun 9th April                         Lady Mayhew Trophy race

Tue-Fri 30th May – 2nd June   Whitsun Week Junior Training

Wed 21st June                      WOBYC v Norwich Frostbites SC team match in evening

Sat-Sun 24th-25th June          Waveney Class Championships

Sat-Sun 1st-2nd July             OPEN REGATTA WEEKEND

Sat 15th July                         Phil Plant Memorial Race

Sat 22nd July                        Phantom open meeting

Sat-Sun 12th-13th August      River Cruiser open meeting

Sun-Fri 20th-25th August        OULTON WEEK

Sat 2nd Sept.                        BROADLAND YOUTH REGATTA

Sat-Sun 16th-17th Sept.         Broads OD weekend

Sat 30th Sept.                       Topper class training

Sat 7th Oct.                           Junior regatta

Sun 8th Oct.                          Laser and Streaker open meeting

Sun 29th Oct.                        END OF SEASON REGATTA

Sat 4th No.v (provisional date)    Topper and Slow Handicap Single-hander open

Sun 5th Nov.                          Start of 2017-2018 Winter Series

Tue 26th Dec                         Jonathan House Salver Boxing Day race

 

Month by month . . . . .

JUNE

Sat 3rd     club racing (Programme A)

Sun 4th    club racing (Programme B) plus lunch and afternoon racing

Tue 6th     Junior training in evening

Wed 7th    Day 1 of RYA Powerboat Level 2 course; evening racing including Waveney class ‘Overs and Unders’ team race

Sat 10th    club racing (Programme A)

Sun 11th    club racing (Programme B)

Tue 13th    Junior training in evening

Wed 14th   Day 2 of RYA Powerboat Level 2 course; evening racing

Sat 17th     club racing (Programme A)

Sat 18th     club racing (Programme B)

Tue 20th    Junior training in evening

Wed 21st   WOBYC v Norwich Frostbites SC team match in evening – buffet after racing, everyone welcome

Sat 24th     WAVENEY CHAMPIONSHIPS plus club racing (Programme A+)

Sat 25th     WAVENEY CHAMPIONSHIPS plus club racing (Programme B+)

Tue 27th    Junior training in evening

Wed 28th   evening racing

JULY

Sat 1st      OPEN REGATTA WEEKEND

Sun 2nd     OPEN REGATTA WEEKEND

Tue 4th      Junior training in evening

Wed 5th     evening racing        Waveney class cruise to Burgh St Peter during day

Sat 8th       club racing (Programme A)

Sat 9th       club racing (Programme B)

Tue 11th     Junior training in evening

Wed 12th    evening racing

Sat 15th      club racing plus Phil Plant Memorial race (programme PP)

Sun 16th     club racing (Programme B)

Tue 18th     final Junior training in evening

Wed 19th    evening racing

Sat 22nd     Phantom open meeting plus club racing (Programme A+)

Sun 23rd     club racing (Programme B)

Wed 26th    Day 1 of RYA Safety Boat course; evening racing

Sat 29th     club racing (Programme A)

Sun 30th    club racing (Programme B) plus lunch and afternoon racing

AUGUST

Wed 2nd    Day 2 of RYA Safety Boat course; evening racing

Sat 5th      club racing (Programme A)

Sun 6th     club racing (Programme B) plus Waveney class race to Beccles

Wed 9th    evening racing

Sat 12th    River Cruiser open meeting plus club racing (Programme A+)

Sun 13th    River Cruiser open meeting plus club racing (Programme B+)

Wed 16th   evening racing

Sat 19th     club racing (Programme A)

Sun 20th – Fri 25th   OULTON WEEK

Sat 26th     club racing (Programme A)

Sun 27th    Somerleyton Picnic Race

Wed 30th   evening racing

SEPTEMBER

Sat 2nd     BROADLAND YOUTH REGATTA

Sun 3rd     OSBO river race (Powerboats using the Broad)

Wed 6th    final evening racing followed by prize-giving and buffet

Sat 9th     club racing (Programme A)

Sun 10th   club racing (Programme B) plus lunch and afternoon racing

Sat 16th    club racing plus Sanderling Trophy race for Broads ODs (Programme A+)

Sun 17th   club racing plus Broads OD open meeting (Programme B+)

Sat 23rd    club racing (Programme A)

Sun 24th   club racing (Programme B) plus Broadsway Bowl race for Waveneys

Sat 30th    club racing (Programme A) plus Topper class training

OCTOBER

Sun 1st      club racing (Programme B) plus lunch and afternoon racing

Sat 7th       Junior Regatta plus club racing (Programme A+)

Sun 8th      Laser and Streaker open meeting plus club racing (Programme B+)

Sat 14th     club racing (Programme A)

Sun 15th    club racing (Programme B)

Sat 21st     club racing (Programme A)

Sun 22nd    final Sunday summer club racing (Programme B)

Sat 28th     final Saturday summer club racing (Programme A)

Sun 29th    END OF SEASON REGATTA followed by prize-giving and buffet

NOVEMBER

Sat 4th      Provisional date – Topper and Slow Handicap Single-hander open meeting

Sun 5th     Start of 2017-2018 Winter club racing (winter programme)

Sat 11th     Day 1 of RYA Powerboat Level 2 course

Sun 12th   club racing (winter programme adjusted for Remembrance Sunday)

Sat 12th    Day 2 of RYA Powerboat Level 2 course

Sun 19th   club racing (winter programme)

Sat 25th    WOBYC Annual Prize-giving Dinner and Dance)

Sun 26th   club racing (winter programme)

DECEMBER

Fri 1st      WOBYC AGM

Sun 3rd    club racing (winter programme) plus NFSC v WOBYC team match at Frostbites

Sun 10th  club racing (winter programme)

Sun 17th  club racing (winter programme)

Sun 24th  Christmas Eve – no racing

Tue 26th  Jonathan House Boxing Day race

Sun 31st  club racing (winter programme)