Sunday Fast Handicap Race 1- Summer 2020

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 (100.0 DNC) 1.0 4.0 (9.0) 1.0 1.0 116.0 7.0
2nd   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 (100.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 (100.0 DNC) 3.0 210.0 10.0
3rd Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 (4.0) 2.0 3.0 4.0 2.0 (5.0) 20.0 11.0
4th Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 3.0 4.0 (100.0 DNC) 2.0 (100.0 DNC) 4.0 213.0 13.0
5th   Laser Radial 9 Veronica Falat   1147 1.0 6.0 (100.0 DNC) 5.0 (100.0 DNC) 2.0 214.0 14.0
6th Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 5.0 5.0 2.0 7.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 219.0 19.0
7th   Laser 182567 Bruce Beckett   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 8.0 3.0 6.0 317.0 117.0
8th   Laser 6 Richard Smith   1100 2.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 1.0 100.0 DNC 100.0 DNC 403.0 203.0
9th Western Stars Phantom 1097 Andrew Hunt   1035 (100.0 DNC) 8.0 5.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 413.0 213.0
10th   Phantom 1269 Andrew Hunt   1004 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 6.0 100.0 DNC 8.0 DNF 414.0 214.0
11th   Streaker 1568 Jonathan Blankley   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 4.0 100.0 DNC 504.0 304.0
12th Endeavor Laser 189268 James Nourse   1100 (100.0 DNC) 7.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 507.0 307.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Laser Radial 9 Veronica Falat   1147 0:52:54 0:46:07 1.0
2   Laser 6 Richard Smith   1100 0:50:51 0:46:14 2.0
3 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:46:45 0:46:34 3.0
4 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:46:05 0:47:01 4.0
5 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 0:53:21 0:47:18 5.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:16
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:40:13 0:36:34 1.0
2 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:36:05 0:36:49 2.0
3   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:40:45 0:37:03 3.0
4 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:38:12 0:38:03 4.0
5 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 0:43:29 0:38:33 5.0
6   Laser Radial 9 Veronica Falat   1147 0:44:24 0:38:43 6.0
7 Endeavor Laser 189268 James Nourse   1100 0:43:04 0:39:09 7.0
8 Western Stars Phantom 1097 Andrew Hunt   1035 0:42:43 0:41:16 8.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:43:14 0:39:18 1.0
2 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 0:44:55 0:39:49 2.0
3 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:40:13 0:41:02 3.0
4 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:45:15 0:41:08 4.0
5 Western Stars Phantom 1097 Andrew Hunt   1035 0:43:33 0:42:05 5.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Laser 6 Richard Smith   1100 0:42:04 0:38:15 1.0
2 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:39:04 0:38:55 2.0
3   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:42:50 0:38:56 3.0
4 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:38:44 0:39:31 4.0
5   Laser Radial 9 Veronica Falat   1147 0:45:55 0:40:02 5.0
6   Phantom 1269 Andrew Hunt   1004 0:41:46 0:41:36 6.0
7 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 0:47:12 0:41:51 7.0
8   Laser 182567 Bruce Beckett   1100 0:47:26 0:43:07 8.0
9 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:47:29 0:43:10 9.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:46:09 0:41:57 1.0
2 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:41:32 0:42:23 2.0
3   Laser 182567 Bruce Beckett   1100 0:47:58 0:43:36 3.0
4   Streaker 1568 Jonathan Blankley   1128 0:52:18 0:46:22 4.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:50:08 0:45:35 1.0
2   Laser Radial 9 Veronica Falat   1147 0:52:24 0:45:41 2.0
3   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:50:50 0:46:13 3.0
4 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:47:20 0:47:09 4.0
5 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:46:43 0:47:40 5.0
6   Laser 182567 Bruce Beckett   1100 0:53:38 0:48:45 6.0
7   Phantom 1269 Andrew Hunt   1004 DNF   8.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com