Sunday Fast Handicap - Race 1

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 10.0 4.0
2nd   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 (3.0) 3.0 2.0 1.0 2.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 211.0 8.0
3rd Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 3.7 Safety (5.0) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 3.0 3.7 Safety 3.0 218.4 13.4
4th Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 2.0 4.0 (5.0) 5.0 (6.0) 3.0 (100.0 DNC) 125.0 14.0
5th   OK 71 Ben Falat   1104 (100.0 DNC) (6.0) 3.0 6.0 4.0 6.0 (100.0 DNC) 225.0 19.0
6th Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 (8.0) (7.0) 6.0 3.0 (10.0) 5.0 6.5 OOD 45.5 20.5
7th   Phantom 1297 Nick Crickmore   1004 7.0 (9.0) 4.0 7.0 9.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 236.0 27.0
8th   Laser 189268 James Nourse   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 7.0 4.0 2.0 413.0 113.0
9th   Laser 182567 Bruce Beckett   1100 4.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 8.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 416.0 116.0
10th   Streaker 1890 Andy Ritchie   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 8.0 12.0 7.0 100.0 DNC 427.0 127.0
11th Beryl Laser 6 Richard Smith   1100 (100.0 DNC) 1.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 1.0 100.0 DNC 502.0 202.0
12th   Phantom 1097 Daniel Moriarty   1035 6.0 10.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 516.0 216.0
13th Western Stars Phantom 1269 Andrew Hunt   1004 9.0 8.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 517.0 217.0
14th   Laser 212110     1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 4.0 604.0 304.0
15th   Streaker 2134 Alex Reindorp   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 5.0 100.0 DNC 100.0 DNC 605.0 305.0
16th Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 5.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 605.0 305.0
17th   National 12 34 George Madin Rosie Madin 1064 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 10.0 DNF 100.0 DNC 610.0 310.0
18th Narwhal RS 400 1177 Nick Barrett   942 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 11.0 100.0 DNC 100.0 DNC 611.0 311.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:51:23 0:45:33 1.0
2 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:51:57 0:47:14 2.0
3   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:51:59 0:47:15 3.0
4 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 Safety   3.7
5   Laser 182567 Bruce Beckett   1100 0:52:25 0:47:39 4.0
6 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 0:54:14 0:48:05 5.0
7   Phantom 1097 Daniel Moriarty   1035 0:51:12 0:49:28 6.0
8   Phantom 1297 Nick Crickmore   1004 0:49:47 0:49:35 7.0
9 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:48:41 0:49:41 8.0
10 Western Stars Phantom 1269 Andrew Hunt   1004 0:50:43 0:50:31 9.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Beryl Laser 6 Richard Smith   1100 0:36:54 0:33:33 1.0
2 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:38:46 0:34:22 2.0
3   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:37:50 0:34:24 3.0
4 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:38:14 0:34:45 4.0
5 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 0:39:16 0:34:49 5.0
6   OK 71 Ben Falat   1104 0:38:32 0:34:54 6.0
7 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:34:28 0:35:10 7.0
8 Western Stars Phantom 1269 Andrew Hunt   1004 0:36:56 0:36:47 8.0
9   Phantom 1297 Nick Crickmore   1004 0:37:27 0:37:18 9.0
10   Phantom 1097 Daniel Moriarty   1035 0:39:27 0:38:07 10.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:22
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:51:40 0:45:48 1.0
2   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:51:34 0:46:53 2.0
3   OK 71 Ben Falat   1104 0:52:50 0:47:51 3.0
4   Phantom 1297 Nick Crickmore   1004 0:50:20 0:50:08 4.0
5 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:55:30 0:50:27 5.0
6 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:50:00 0:51:01 6.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:42:49 0:38:55 1.0
2 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:44:00 0:39:00 2.0
3 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:38:14 0:39:01 3.0
4   Laser 182567 Bruce Beckett   1100 0:43:44 0:39:45 4.0
5 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:43:52 0:39:53 5.0
6   OK 71 Ben Falat   1104 0:44:51 0:40:38 6.0
7   Phantom 1297 Nick Crickmore   1004 0:41:59 0:41:49 7.0
8   Streaker 1890 Andy Ritchie   1128 0:51:16 0:45:27 8.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:49:34 0:43:57 1.0
2   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:48:26 0:44:02 2.0
3 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 0:49:50 0:44:11 3.0
4   OK 71 Ben Falat   1104 0:49:05 0:44:28 4.0
5   Streaker 2134 Alex Reindorp   1128 0:50:13 0:44:31 5.0
6 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:49:26 0:44:56 6.0
7   Laser 189268 James Nourse   1100 0:49:52 0:45:20 7.0
8   Laser 182567 Bruce Beckett   1100 0:50:28 0:45:53 8.0
9   Phantom 1297 Nick Crickmore   1004 0:46:11 0:46:00 9.0
10 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:45:53 0:46:49 10.0
11 Narwhal RS 400 1177 Nick Barrett   942 0:46:43 0:49:36 11.0
12   Streaker 1890 Andy Ritchie   1128 0:58:27 0:51:49 12.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Beryl Laser 6 Richard Smith   1100 0:44:16 0:40:15 1.0
2 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:45:45 0:40:34 2.0
3 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:44:42 0:40:38 3.0
4 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 Safety   3.7
5   Laser 189268 James Nourse   1100 0:45:24 0:41:16 4.0
6 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:40:37 0:41:27 5.0
7   OK 71 Ben Falat   1104 0:45:50 0:41:31 6.0
8   Streaker 1890 Andy Ritchie   1128 0:54:06 0:47:58 7.0
9   National 12 34 George Madin Rosie Madin 1064 DNF   10.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:32:03 0:28:25 1.0
2   Laser 189268 James Nourse   1100 0:33:57 0:30:52 2.0
3 Henry Streaker 1588 Adam Yorkston   1128 0:35:02 0:31:03 3.0
4   Laser 212110     1100 0:34:47 0:31:37 4.0
5 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 OOD   6.5



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com