Sunday Fast Handicap - Race 1

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 1.0 5.0 3.0 Safety (100.0 DNC) 109.0 9.0
2nd   RS Aero 9 2985 Duncan Madin   1014 3.0 4.0 2.0 (100.0 DNC) 109.0 9.0
3rd Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 6.0 3.0 (8.0) 2.0 19.0 11.0
4th Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 (5.0) 4.5 Safety 4.0 4.5 Safety 18.0 13.0
5th   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 10.0 (12.0) 3.0 1.0 26.0 14.0
6th   Solo 4703 Peter Playle   1142 (100.0 DNC) 7.0 6.0 3.0 116.0 16.0
7th   RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 13.0 DNF 9.0 5.0 (100.0 DNC) 127.0 27.0
8th   RS 400 547 Adam Yorkston George Madin 942 7.0 13.0 7.0 (100.0 DNC) 127.0 27.0
9th Western Stars Phantom 1269 Jordan Levett   1004 9.0 11.0 9.0 (100.0 DNC) 129.0 29.0
10th   National 12 2658 Kyle Beamish Nathan Clark 1130 13.0 DNF 10.0 10.0 (100.0 DNC) 133.0 33.0
11th Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 (100.0 DNC) 1.0 1.0 100.0 DNC 202.0 102.0
12th   Solo 5001 Alan Cone   1142 2.0 2.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 204.0 104.0
13th       Nick Favell     (100.0 DNC) 100.0 DNC 14.0 Safety 7.0 Safety 221.0 121.0
14th   Phantom 1321 Gary Fuller   1004 4.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 304.0 204.0
15th   Phantom 1461 Nick Crickmore   1004 (100.0 DNC) 6.0 100.0 DNC 100.0 DNC 306.0 206.0
16th       Jamie Dobson     (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 7.0 Safety 307.0 207.0
17th   Laser 189173     1100 (100.0 DNC) 8.0 100.0 DNC 100.0 DNC 308.0 208.0
18th   Streaker 1890 Andy Ritchie   1128 8.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 308.0 208.0
19th   Laser 4.7 16 Ellie Oliver   1208 (100.0 DNC) 100.0 DNC 11.0 100.0 DNC 311.0 211.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:48:47 4 0:48:35 1.0
2   Solo 5001 Alan Cone   1142 0:41:40 3 0:48:39 2.0
3   RS Aero 9 2985 Duncan Madin   1014 0:50:15 4 0:49:33 3.0
4   Phantom 1321 Gary Fuller   1004 0:49:54 4 0:49:42 4.0
5 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 0:42:22 3 0:50:05 5.0
6 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:41:47 3 0:50:39 6.0
7   RS 400 547 Adam Yorkston George Madin 942 0:51:36 4 0:54:47 7.0
8   Streaker 1890 Andy Ritchie   1128 0:47:41 3 0:56:22 8.0
9 Western Stars Phantom 1269 Jordan Levett   1004 0:44:13 3 0:58:43 9.0
10   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:41:07 2 1:14:45 10.0
11   RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 DNF     13.0
11   National 12 2658 Kyle Beamish Nathan Clark 1130 DNF     13.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:46:51   0:41:32 1.0
2   Solo 5001 Alan Cone   1142 0:49:58   0:43:45 2.0
3 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:49:03   0:44:35 3.0
4   RS Aero 9 2985 Duncan Madin   1014 0:45:23   0:44:45 4.0
5 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 Safety     4.5
6 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:44:59   0:44:48 5.0
7   Phantom 1461 Nick Crickmore   1004 0:45:22   0:45:11 6.0
8   Solo 4703 Peter Playle   1142 0:51:52   0:45:25 7.0
9   Laser 189173     1100 0:50:35   0:45:59 8.0
10   RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:43:44   0:46:26 9.0
11   National 12 2658 Kyle Beamish Nathan Clark 1130 0:55:12   0:48:51 10.0
12 Western Stars Phantom 1269 Jordan Levett   1004 0:49:24   0:49:12 11.0
13   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:54:45   0:49:46 12.0
14   RS 400 547 Adam Yorkston George Madin 942 0:47:30   0:50:25 13.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:50:22 3 0:44:39 1.0
2   RS Aero 9 2985 Duncan Madin   1014 0:45:39 3 0:45:01 2.0
3 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 Safety 3   3.0
3   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:49:51 3 0:45:19 3.0
5 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 0:52:53 3 0:46:53 4.0
6   RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:44:40 3 0:47:25 5.0
7   Solo 4703 Peter Playle   1142 0:54:39 3 0:47:51 6.0
8   RS 400 547 Adam Yorkston George Madin 942 0:45:22 3 0:48:10 7.0
9 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:53:11 3 0:48:21 8.0
10 Western Stars Phantom 1269 Jordan Levett   1004 0:50:02 3 0:49:50 9.0
11   National 12 2658 Kyle Beamish Nathan Clark 1130 0:56:51 3 0:50:19 10.0
12   Laser 4.7 16 Ellie Oliver   1208 0:43:48 2 0:54:23 11.0
13       Nick Favell     Safety 3   14.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:33:18   0:30:16 1.0
2 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:35:06   0:31:55 2.0
3   Solo 4703 Peter Playle   1142 0:37:08   0:32:31 3.0
4 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 Safety     4.5
5       Nick Favell     Safety     7.0
5       Jamie Dobson     Safety     7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com