Sunday Fast Handicap - Race 2

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 (3.0) 2.0 3.0 1.0 9.0 6.0
2nd Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 5.0 (6.0) 2.0 2.0 15.0 9.0
3rd   RS Aero 9 2985 Duncan Madin   1014 9.0 DNF 1.0 4.0 (100.0 DNC) 114.0 14.0
4th Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 4.0 5.5 Safety (7.0) 5.5 Safety 22.0 15.0
5th   Solo 4703 Peter Playle   1142 (100.0 DNC) 8.0 8.0 3.0 119.0 19.0
6th   Solo 5001 Alan Cone   1142 1.0 3.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 204.0 104.0
7th Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 (100.0 DNC) 5.0 1.0 100.0 DNC 206.0 106.0
8th Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 (100.0 DNC) 4.0 4.0 Safety 100.0 DNC 208.0 108.0
9th       Nick Favell     (100.0 DNC) 100.0 DNC 11.0 Safety 4.0 Safety 215.0 115.0
10th   Phantom 1269 Jordan Levett   1004 (100.0 DNC) 9.0 6.0 100.0 DNC 215.0 115.0
11th   RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 (100.0 DNC) 11.0 5.0 100.0 DNC 216.0 116.0
12th   RS 400 547 Adam Yorkston George Madin 942 (100.0 DNC) 12.0 9.0 100.0 DNC 221.0 121.0
13th   National 12 2658 Kyle Beamish Nathan Clark 1130 (100.0 DNC) 10.0 11.0 DNF 100.0 DNC 221.0 121.0
14th   Phantom 1321 Gary Fuller   1004 2.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 302.0 202.0
15th       Jamie Dobson     (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 4.0 Safety 304.0 204.0
16th   Phantom 1461 Nick Crickmore   1004 (100.0 DNC) 7.0 100.0 DNC 100.0 DNC 307.0 207.0
17th   Streaker 1890 Andy Ritchie   1128 9.0 DNF (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 309.0 209.0
17th   Topper 45566 Nathan Clark   1365 9.0 DNF (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 309.0 209.0
19th   Laser 189173     1100 (100.0 DNC) 14.0 DNF 100.0 DNC 100.0 DNC 314.0 214.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:42
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Solo 5001 Alan Cone   1142 0:46:25 0:40:39 1.0
2   Phantom 1321 Gary Fuller   1004 0:41:33 0:41:23 2.0
3   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:47:20 0:43:02 3.0
4 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 0:50:22 0:44:39 4.0
5 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:49:14 0:44:45 5.0
6   RS Aero 9 2985 Duncan Madin   1014 DNF   9.0
6   Streaker 1890 Andy Ritchie   1128 DNF   9.0
6   Topper 45566 Nathan Clark   1365 DNF   9.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:33
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   RS Aero 9 2985 Duncan Madin   1014 0:38:49 0:38:17 1.0
2   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:42:56 0:39:02 2.0
3   Solo 5001 Alan Cone   1142 0:44:43 0:39:09 3.0
4 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:39:44 0:39:35 4.0
5 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:44:52 0:39:47 5.0
6 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 Safety   5.5
7 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:43:52 0:39:53 6.0
8   Phantom 1461 Nick Crickmore   1004 0:41:09 0:40:59 7.0
9   Solo 4703 Peter Playle   1142 0:47:13 0:41:21 8.0
10   Phantom 1269 Jordan Levett   1004 0:43:02 0:42:52 9.0
11   National 12 2658 Kyle Beamish Nathan Clark 1130 0:48:34 0:42:59 10.0
12   RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:40:33 0:43:03 11.0
13   RS 400 547 Adam Yorkston George Madin 942 0:44:24 0:47:08 12.0
14   Laser 189173     1100 DNF   14.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:42
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:38:28 0:34:06 1.0
2 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:38:22 0:34:53 2.0
3   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:38:23 0:34:54 3.0
4   RS Aero 9 2985 Duncan Madin   1014 0:35:33 0:35:04 4.0
4 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 Safety   4.0
6   RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:34:48 0:36:57 5.0
7   Phantom 1269 Jordan Levett   1004 0:37:11 0:37:02 6.0
8 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 0:42:01 0:37:15 7.0
9   Solo 4703 Peter Playle   1142 0:43:01 0:37:40 8.0
10   RS 400 547 Adam Yorkston George Madin 942 0:35:38 0:37:50 9.0
11       Nick Favell     Safety   11.0
11   National 12 2658 Kyle Beamish Nathan Clark 1130 DNF   11.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Laser 213542 Jonathan Jones   1100 0:36:03 0:32:46 1.0
2 Rawhide Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:37:35 0:34:10 2.0
3   Solo 4703 Peter Playle   1142 0:39:13 0:34:20 3.0
4       Nick Favell     Safety   4.0
4       Jamie Dobson     Safety   4.0
6 Skippy Streaker 1654 Pete Matthews   1128 Safety   5.5



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com