Sunday Fast Handicap - Race 1

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY April 10 April 17 April 24 May 8 May 15 Total Nett
1st   LASER/ ILCA 7 6 Richard Smith   1100 (1.0) (100.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 104.0 3.0
2nd   LASER/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 (4.0) 2.0 3.0 3.0 (4.0) 16.0 8.0
3rd Ant 2000 22327 George Madin Rosie Madin 1114 (100.0 DNC) 1.0 2.0 (7.0) 6.0 116.0 9.0
4th   STREAKER 2134 Alex Reindorp   1128 4.5 SAFETY 5.0 (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) 213.5 13.5
5th Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 (11.0) 6.0 (6.3 SAFETY) 5.0 3.0 31.3 14.0
6th   LASER/ ILCA 7 189173 Ian Henderson   1100 14.0 4.0 (100.0 DNC) 6.0 (100.0 DNC) 224.0 24.0
7th   SOLO 4703 Pete Playle   1142 10.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 10.0 10.0 SAFETY 230.0 30.0
8th   LASER/ ILCA 7 179655 Veronica Falat   1100 2.0 3.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 305.0 105.0
9th   RS VAREO 165 Nick Crickmore   1093 9.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 2.0 100.0 DNC 311.0 111.0
10th Scirocco LASER/ ILCA 7 175466 Edward Nourse   1100 (100.0 DNC) 8.0 4.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 312.0 112.0
11th   Wanderer (n/s) 1723 Harry Purvis/Max Stratford James Nourse/Ruby Collins 1204 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 12.0 DNF 7.0 319.0 119.0
12th Larry LASER/ ILCA 7 75139 Adam Yorkston   1100 12.0 7.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 319.0 119.0
13th   RS 400 312 Adam Yorkston Max Stratford/James Nourse 942 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 9.0 10.0 319.0 119.0
14th Viper Javelin 583 Veronica Falat Ben Falat 944 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 2.0 402.0 202.0
15th   2000 22696 Chris Jordan Gill Jordan 1114 3.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 403.0 203.0
16th   LASER/ ILCA 7 213542 Jonathan Jones   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 5.0 405.0 205.0
17th   PHANTOM 1266 Ben Falat   1004 5.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 405.0 205.0
18th   RS 400 547 Adam Yorkston Jordan Levett 942 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 6.0 DNF 100.0 DNC 100.0 DNC 406.0 206.0
19th   STREAKER 1654 Pete Matthews   1128 6.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 406.0 206.0
20th Enola LASER/ ILCA 7 7 Geroge Madin   1100 7.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 407.0 207.0
21st   LASER/ ILCA 7 132357 Jamie Dobson   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 8.0 408.0 208.0
22nd Slash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 8.0 100.0 DNC 408.0 208.0
23rd   National 12 3446 Julian Hood Bethany Hood 1089 8.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 408.0 208.0
24th   RS 400 1177 Nick Barrett   942 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 9.0 409.0 209.0
25th   LASER/ ILCA 7 212110 Jason Thomas   1100 13.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 413.0 213.0
26th Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 15.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 415.0 215.0
27th   DEVOTI D-ONE D1 Nick Favell   948 16.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 416.0 216.0

April 10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:51
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   LASER/ ILCA 7 6 Richard Smith   1100 0:41:29   0:37:43 1.0
2   LASER/ ILCA 7 179655 Veronica Falat   1100 0:42:02   0:38:13 2.0
3   2000 22696 Chris Jordan Gill Jordan 1114 0:42:37   0:38:15 3.0
4   LASER/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:42:16   0:38:25 4.0
5   STREAKER 2134 Alex Reindorp   1128 SAFETY     4.5
6   PHANTOM 1266 Ben Falat   1004 0:38:46   0:38:37 5.0
7   STREAKER 1654 Pete Matthews   1128 0:43:35   0:38:38 6.0
8 Enola LASER/ ILCA 7 7 Geroge Madin   1100 0:42:40   0:38:47 7.0
9   National 12 3446 Julian Hood Bethany Hood 1089 0:42:25   0:38:57 8.0
10   RS VAREO 165 Nick Crickmore   1093 0:42:50   0:39:11 9.0
11   SOLO 4703 Pete Playle   1142 0:45:19   0:39:41 10.0
12 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:38:54   0:39:42 11.0
13 Larry LASER/ ILCA 7 75139 Adam Yorkston   1100 0:44:03   0:40:03 12.0
14   LASER/ ILCA 7 212110 Jason Thomas   1100 0:44:19   0:40:17 13.0
15   LASER/ ILCA 7 189173 Ian Henderson   1100 0:44:25   0:40:23 14.0
16 Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:38:31   0:40:53 15.0
17   DEVOTI D-ONE D1 Nick Favell   948 0:41:53   0:44:11 16.0

April 17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Ant 2000 22327 George Madin Rosie Madin 1114 0:45:46   0:41:05 1.0
2   LASER/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:45:28   0:41:20 2.0
3   LASER/ ILCA 7 179655 Veronica Falat   1100 0:45:37   0:41:28 3.0
4   LASER/ ILCA 7 189173 Ian Henderson   1100 0:46:23   0:42:10 4.0
5   STREAKER 2134 Alex Reindorp   1128 0:47:38   0:42:14 5.0
6 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:41:29   0:42:20 6.0
7 Larry LASER/ ILCA 7 75139 Adam Yorkston   1100 0:47:10   0:42:53 7.0
8 Scirocco LASER/ ILCA 7 175466 Edward Nourse   1100 0:47:28   0:43:09 8.0

April 24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   LASER/ ILCA 7 6 Richard Smith   1100 0:40:36   0:36:55 1.0
2 Ant 2000 22327 George Madin Rosie Madin 1114 0:43:10   0:38:45 2.0
3   LASER/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:43:51   0:39:52 3.0
4 Scirocco LASER/ ILCA 7 175466 Edward Nourse   1100 0:44:08   0:40:07 4.0
5   RS 400 547 Adam Yorkston Jordan Levett 942 DNF     6.0
6 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 SAFETY     6.3

May 8

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   LASER/ ILCA 7 6 Richard Smith   1100 0:56:58   0:51:47 1.0
2   RS VAREO 165 Nick Crickmore   1093 0:57:18   0:52:25 2.0
3   LASER/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:58:12   0:52:55 3.0
4   STREAKER 2134 Alex Reindorp   1128 1:00:15   0:53:25 4.0
5 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:53:17   0:54:22 5.0
6   LASER/ ILCA 7 189173 Ian Henderson   1100 1:00:29   0:54:59 6.0
7 Ant 2000 22327 George Madin Rosie Madin 1114 1:07:18   1:00:25 7.0
8 Slash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 1:13:48   1:00:30 8.0
9   RS 400 312 Adam Yorkston Max Stratford/James Nourse 942 0:57:11   1:00:42 9.0
10   SOLO 4703 Pete Playle   1142 1:11:05   1:02:15 10.0
11   Wanderer (n/s) 1723 Harry Purvis/Max Stratford James Nourse/Ruby Collins 1204 DNF     12.0

May 15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   LASER/ ILCA 7 6 Richard Smith   1100 0:42:11 3 0:38:21 1.0
2 Viper Javelin 583 Veronica Falat Ben Falat 944 0:36:24 3 0:38:34 2.0
3 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:37:57 3 0:38:43 3.0
4   LASER/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:42:37 3 0:38:45 4.0
5   LASER/ ILCA 7 213542 Jonathan Jones   1100 0:43:22 3 0:39:25 5.0
6 Ant 2000 22327 George Madin Rosie Madin 1114 0:44:33 3 0:39:59 6.0
7   Wanderer (n/s) 1723 Harry Purvis/Max Stratford James Nourse/Ruby Collins 1204 0:35:29 2 0:44:12 7.0
8   LASER/ ILCA 7 132357 Jamie Dobson   1100 0:39:35 2 0:53:59 8.0
9   RS 400 1177 Nick Barrett   942 0:40:56 2 1:05:11 9.0
10   SOLO 4703 Pete Playle   1142 SAFETY     10.0
10   RS 400 312 Adam Yorkston Max Stratford/James Nourse 942 0:41:42 2 1:06:24 10.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com