Sunday Fast Handicap - Race 1

Overall

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY April 9 R1 April 9 R2 April 16 R1 April 16 R2 May 7 R1 April 23 R2 April 30 R1 April 30 R2 May 7 R1 May 7 R2 May 14 R1 May 14 R2 Total Nett
1st Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 408.0 7.0
2nd Enola Laser 7 George Madin   1100 2.0 (3.0) (6.0) 2.0 2.0 2.0 (12.0) (7.0) 3.0 (4.0) 2.0 1.0 46.0 14.0
3rd Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (4.5) 3.5 4.3 DUTY 4.3 DUTY 3.0 (8.0) 1.0 (8.0) 4.0 2.0 242.6 22.1
4th Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 (10.0 DNF) 6.0 7.0 (9.0) 6.0 DNF 3.0 7.0 (10.0) 6.0 3.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 267.0 38.0
5th Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 5.0 2.0 (9.0) 8.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 9.0 (100.0 DNC) 5.0 6.0 6.0 (11.0 DNF) 361.0 41.0
6th Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 13.0 (14.0 DNF) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 6.0 2.0 7.7 OOD 7.7 OOD 5.0 6.0 461.4 47.4
7th Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 4.0 (100.0 DNC) (17.0 DNF) (100.0 DNC) 3.0 (100.0 DNC) 5.0 9.0 (11.0) 11.0 DNF 8.6 OOD 8.6 OOD 377.2 49.2
8th   Laser 189268 James Nourse   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 11.0 3.0 4.0 1.0 1.0 3.0 623.0 123.0
9th Red E Laser 179655 Veronica Falat   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.5 3.5 4.5 OOD 4.5 OOD (100.0 DNC) (100.0 DNC) 8.0 2.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 627.0 127.0
10th   Streaker 1568 Jonanthan Blankley   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 13.0 4.0 7.0 7.0 3.0 4.0 638.0 138.0
11th Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Andsel   1208 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 12.0 12.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 12.0 100.0 DNC 10.0 8.0 754.0 254.0
12th   SOLO 4703 Peter Playle   1142 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 8.0 5.0 100.0 DNC 100.0 DNC 7.0 7.0 827.0 327.0
13th Out of the Blue Splash 742 Stephen Harvey   1220 10.0 DNF (100.0 DNC) 11.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) 9.0 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 834.0 334.0
14th Icarus Laser 132357 Jamie Dobson   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 14.0 11.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 14.0 11.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 850.0 350.0
15th Doh-Nut TOPPER 45566 Nathan Clark   1365 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 17.0 DNF (100.0 DNC) 4.0 4.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 925.0 425.0
16th   SOLO 5001 Alan Cone   1142 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 2.0 5.0 100.0 DNC 100.0 DNC 1,007.0 507.0
17th   RS VAREO 165 Nick Crickmore   1093 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 2.0 5.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,007.0 507.0
18th Red E LASER RADIAL/ ILCA 6 9 Veronica Falat   1147 3.0 4.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,007.0 507.0
19th   Laser 180288 Simon Beckett   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 2.0 6.0 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,008.0 508.0
20th Gherkin PHANTOM 1266 Ben Falat   1004 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 3.0 6.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,009.0 509.0
21st   Streaker 2100 Jonathan Blankley   1128 7.0 5.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,012.0 512.0
22nd   RS AERO 9 2985 Duncan Madin   1014 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 8.0 5.0 1,013.0 513.0
23rd   Streaker 2134 Alex Reindorp   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 8.0 7.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,015.0 515.0
24th   RS 400 312 Adam Yorkston Rosie Madin 942 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 9.0 9.0 1,018.0 518.0
25th   PHANTOM 1297 Nick Crickmore   1004 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 10.0 9.0 100.0 DNC 100.0 DNC 1,019.0 519.0
26th Lionel Laser 171999 Max Stratford   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 10.0 10.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,020.0 520.0
27th   PHANTOM 1482 Andrew Hunt   1004 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 10.0 13.0 DNF 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,023.0 523.0
28th Broad Bean OK 71 Ben Falat   1104 6.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,106.0 606.0

April 9 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:34:12   0:32:09 1.0
2 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:36:03   0:32:46 2.0
3 Red E LASER RADIAL/ ILCA 6 9 Veronica Falat   1147 0:37:48   0:32:57 3.0
4 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 0:36:41   0:33:21 4.0
5 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:38:00   0:33:41 5.0
6 Broad Bean OK 71 Ben Falat   1104 0:38:42   0:35:03 6.0
7   Streaker 2100 Jonathan Blankley   1128 0:41:08   0:36:28 7.0
8 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 DNF     10.0
8 Out of the Blue Splash 742 Stephen Harvey   1220 DNF     10.0

April 9 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:37:13   0:34:59 1.0
2 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:41:29   0:36:47 2.0
3 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:40:53   0:37:10 3.0
4 Red E LASER RADIAL/ ILCA 6 9 Veronica Falat   1147 0:42:49   0:37:20 4.0
5   Streaker 2100 Jonathan Blankley   1128 0:43:07   0:38:13 5.0
6 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 0:42:48   0:38:55 6.0

April 16 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:40:58   0:38:30 1.0
2   RS VAREO 165 Nick Crickmore   1093 0:42:44   0:39:06 2.0
3 Gherkin PHANTOM 1266 Ben Falat   1004 0:39:28   0:39:19 3.0
4 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:39:19   0:40:07 4.5
4 Red E Laser 179655 Veronica Falat   1100 0:44:08   0:40:07 4.5
6 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:44:12   0:40:11 6.0
7 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 0:44:34   0:40:31 7.0
8   Streaker 2134 Alex Reindorp   1128 0:45:59   0:40:46 8.0
9 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:46:28   0:41:12 9.0
10 Lionel Laser 171999 Max Stratford   1100 0:47:02   0:42:45 10.0
11 Out of the Blue Splash 742 Stephen Harvey   1220 0:52:45   0:43:14 11.0
12 Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Andsel   1208 0:52:24   0:43:23 12.0
13 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:53:13   0:43:37 13.0
14 Icarus Laser 132357 Jamie Dobson   1100 0:51:27   0:46:46 14.0
15 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 DNF     17.0
15 Doh-Nut TOPPER 45566 Nathan Clark   1365 DNF     17.0

April 16 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:44:14   0:41:34 1.0
2 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:48:38   0:44:13 2.0
3 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:43:26   0:44:19 3.5
3 Red E Laser 179655 Veronica Falat   1100 0:48:45   0:44:19 3.5
5   RS VAREO 165 Nick Crickmore   1093 0:48:33   0:44:25 5.0
6 Gherkin PHANTOM 1266 Ben Falat   1004 0:45:10   0:44:59 6.0
7   Streaker 2134 Alex Reindorp   1128 0:52:11   0:46:16 7.0
8 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:52:19   0:46:23 8.0
9 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 0:51:39   0:46:57 9.0
10 Lionel Laser 171999 Max Stratford   1100 0:52:30   0:47:44 10.0
11 Icarus Laser 132357 Jamie Dobson   1100 0:52:37   0:47:50 11.0
12 Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Andsel   1208 0:58:56   0:48:47 12.0
13 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 DNF     14.0

May 7 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:36:16 4 0:34:05 1.0
2 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:31:48 3 0:38:33 2.0
3 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 0:32:08 3 0:38:57 3.0
4 Doh-Nut TOPPER 45566 Nathan Clark   1365 0:30:58 2 0:45:22 4.0
5 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 DUTY     4.3
6 Red E Laser 179655 Veronica Falat   1100 OOD     4.5
7 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 DNF     6.0

April 23 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:34:59 4 0:32:53 1.0
2 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:29:50 3 0:36:10 2.0
3 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 0:31:55 3 0:38:41 3.0
4 Doh-Nut TOPPER 45566 Nathan Clark   1365 0:30:33 2 0:44:46 4.0
5 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 DUTY     4.3
6 Red E Laser 179655 Veronica Falat   1100 OOD     4.5

April 30 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:39:38 4 0:37:15 1.0
2   Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:42:35 4 0:38:43 2.0
3 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:38:22 4 0:39:09 3.0
4 Out of the Blue Splash 742 Stephen Harvey   1220 0:36:25 3 0:39:48 4.0
5 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 0:43:52 4 0:39:53 5.0
6 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:36:35 3 0:39:59 6.0
7 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 0:44:10 4 0:40:09 7.0
8   SOLO 4703 Peter Playle   1142 0:46:22 4 0:40:36 8.0
9 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:46:02 4 0:40:49 9.0
10   PHANTOM 1482 Andrew Hunt   1004 0:41:34 4 0:41:24 10.0
11   Laser 189268 James Nourse   1100 0:42:11 3 0:51:08 11.0
12 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:42:49 3 0:51:54 12.0
13   Streaker 1568 Jonanthan Blankley   1128 0:44:26 3 0:52:31 13.0
14 Icarus Laser 132357 Jamie Dobson   1100 0:46:35 3 0:56:28 14.0

April 30 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:40:30 4 0:38:04 1.0
2 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:34:59 3 0:38:14 2.0
3   Laser 189268 James Nourse   1100 0:42:13 4 0:38:23 3.0
4   Streaker 1568 Jonanthan Blankley   1128 0:43:23 4 0:38:28 4.0
5   SOLO 4703 Peter Playle   1142 0:44:03 4 0:38:34 5.0
6   Laser 180288 Simon Beckett   1100 0:42:33 4 0:38:41 6.0
7 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:42:41 4 0:38:48 7.0
8 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:38:10 4 0:38:57 8.0
9 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 0:43:41 4 0:39:43 9.0
10 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 0:36:19 3 0:44:01 10.0
11 Icarus Laser 132357 Jamie Dobson   1100 0:36:21 3 0:44:04 11.0
12   PHANTOM 1482 Andrew Hunt   1004 DNF     13.0

May 7 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:35:43 3 0:36:27 1.0
2   SOLO 5001 Alan Cone   1142 0:42:20 3 0:37:04 2.0
3 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:40:54 3 0:37:11 3.0
4   Laser 189268 James Nourse   1100 0:41:06 3 0:37:22 4.0
5 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:42:31 3 0:37:42 5.0
6 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 0:41:42 3 0:37:55 6.0
7   Streaker 1568 Jonanthan Blankley   1128 0:42:58 3 0:38:05 7.0
8 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 OOD     7.7
9 Red E Laser 179655 Veronica Falat   1100 0:42:09 3 0:38:19 8.0
10 Out of the Blue Splash 742 Stephen Harvey   1220 0:47:05 3 0:38:36 9.0
11   PHANTOM 1297 Nick Crickmore   1004 0:39:15 3 0:39:06 10.0
12 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 0:43:04 3 0:39:09 11.0
13 Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Andsel   1208 0:48:43 2 1:00:30 12.0

May 7 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 189268 James Nourse   1100 0:42:23   0:38:32 1.0
2 Red E Laser 179655 Veronica Falat   1100 0:42:42   0:38:49 2.0
3 Larry Laser 75139 Adam Yorkston   1100 0:43:14   0:39:18 3.0
4 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:43:55   0:39:55 4.0
5   SOLO 5001 Alan Cone   1142 0:45:38   0:39:58 5.0
6 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:45:44   0:40:33 6.0
7   Streaker 1568 Jonanthan Blankley   1128 0:45:46   0:40:34 7.0
8 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 OOD     7.7
9 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:40:21   0:41:10 8.0
10   PHANTOM 1297 Nick Crickmore   1004 0:42:54   0:42:44 9.0
11 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 DNF     11.0

May 14 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 189268 James Nourse   1100 0:40:31 4 0:36:50 1.0
2 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:40:55 4 0:37:12 2.0
3   Streaker 1568 Jonanthan Blankley   1128 0:43:29 4 0:38:33 3.0
4 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:38:06 4 0:38:53 4.0
5 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:36:02 3 0:39:23 5.0
6 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:46:15 4 0:41:00 6.0
7   SOLO 4703 Peter Playle   1142 0:46:59 4 0:41:08 7.0
8   RS AERO 9 2985 Duncan Madin   1014 0:41:51 4 0:41:16 8.0
9 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 OOD     8.6
10   RS 400 312 Adam Yorkston Rosie Madin 942 0:38:56 4 0:41:20 9.0
11 Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Andsel   1208 0:38:18 3 0:42:16 10.0

May 14 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enola Laser 7 George Madin   1100 0:42:20 4 0:38:29 1.0
2 Catastrophe XX2 XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:37:47 4 0:38:33 2.0
3   Laser 189268 James Nourse   1100 0:42:25 4 0:38:34 3.0
4   Streaker 1568 Jonanthan Blankley   1128 0:43:46 4 0:38:48 4.0
5   RS AERO 9 2985 Duncan Madin   1014 0:40:38 4 0:40:04 5.0
6 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:36:53 3 0:40:19 6.0
7   SOLO 4703 Peter Playle   1142 0:46:10 4 0:40:26 7.0
8 Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Andsel   1208 0:38:20 3 0:42:19 8.0
9 Nigel Laser 174546 Harry Purvis   1100 OOD     8.6
10   RS 400 312 Adam Yorkston Rosie Madin 942 0:41:47 4 0:44:21 9.0
11 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 DNF     11.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com