Saturday Fast Handicap

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY July 2 R1 July 2 R2 July 9th R1 July 9 R2 July 30 R1 July 30 R2 August 6 R1 August 6 R2 Total Nett
1st Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 3.0 2.0 1.0 1.0 (3.2 OOD) 3.2 OOD (6.0) (6.0) 25.4 10.2
2nd Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 OOD 3.0 OOD (5.0) 2.0 218.0 13.0
3rd Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 OOD (100.0 DNC) 100.0 DNC 1.0 5.0 412.0 112.0
4th Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 OOD (100.0 DNC) 100.0 DNC 2.0 4.0 412.0 112.0
5th Ant 2000 22327 Edward Hornagold/George Madin Rosie Madin 1114 2.0 4.0 DNF 7.0 2.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 415.0 115.0
6th Scirrocco LASER/ ILCA 7 175466 Edward Nourse   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 5.0 6.0 2.0 3.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 416.0 116.0
7th   Phantom (old) 1097 Daniel Moriarty   1035 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 9.0 5.0 6.0 9.0 100.0 DNC 429.0 129.0
8th Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 8.0 7.0 10.0 8.0 433.0 133.0
9th Posh Tart SOLO 5002 Alan Cone   1142 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 1.0 2.0 100.0 DNC 100.0 DNC 507.0 207.0
10th Out of the Blue Splash 742 Steve Harvey   1220 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 OOD 4.0 OOD 4.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 512.0 212.0
11th Larry LASER/ ILCA 7 75139 Adam Yorkston   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 3.0 8.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 13.0 DNF 100.0 DNC 524.0 224.0
12th Un Poco Loco RS AERO 7 2985 Duncan Madin   1065 1.0 1.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 602.0 302.0
13th Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 3.0 1.0 604.0 304.0
14th Enola LASER/ ILCA 7 7 George Madin   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 4.0 3.0 607.0 307.0
15th   STREAKER 1654 Pete Matthews   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 3.0 4.0 100.0 DNC 100.0 DNC 607.0 307.0
16th Rhubarb RS 300 424 Richard Fryer   970 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 7.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 611.0 311.0
17th   RS 400 497 Duncan Madin Rosie Madin 942 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 6.0 5.0 100.0 DNC 100.0 DNC 611.0 311.0
18th Mellow SOLO 4703 Peter Playle   1142 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 6.0 5.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 611.0 311.0
19th   Streaker 1876 Pete Matthews   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 7.0 7.0 614.0 314.0
20th Dodgy Kicker RS 400 312 Adam Yorkston George Madin 942 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 7.0 9.0 DNF 100.0 DNC 100.0 DNC 616.0 316.0
21st Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Ansdell   1208 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 11.0 9.0 620.0 320.0
22nd   LASER/ ILCA 7 213542 Jonathan Jones   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 1.0 100.0 DNC 100.0 DNC 701.0 401.0
23rd Icarus LASER RADIAL/ ILCA 6 23 Jamie Dobson   1147 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 8.0 100.0 DNC 708.0 408.0

July 2 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Un Poco Loco RS AERO 7 2985 Duncan Madin   1065 0:23:34   0:22:08 1.0
2 Ant 2000 22327 Edward Hornagold/George Madin Rosie Madin 1114 0:24:54   0:22:21 2.0
3 Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 0:24:37   0:22:23 3.0

July 2 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Un Poco Loco RS AERO 7 2985 Duncan Madin   1065 0:30:05   0:28:15 1.0
2 Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 0:32:08   0:29:13 2.0
3 Ant 2000 22327 Edward Hornagold/George Madin Rosie Madin 1114 DNF     4.0

July 9th R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 0:43:56 4 0:39:56 1.0
2 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:40:04 4 0:40:53 2.0
3 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 OOD     3.0
3 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 OOD     3.0
3 Larry LASER/ ILCA 7 75139 Adam Yorkston   1100 0:45:11 4 0:41:05 3.0
6 Out of the Blue Splash 742 Steve Harvey   1220 OOD     4.0
6 Rhubarb RS 300 424 Richard Fryer   970 0:41:29 4 0:42:46 4.0
8 Scirrocco LASER/ ILCA 7 175466 Edward Nourse   1100 0:47:08 4 0:42:51 5.0
9 Mellow SOLO 4703 Peter Playle   1142 0:37:06 3 0:43:19 6.0
10 Ant 2000 22327 Edward Hornagold/George Madin Rosie Madin 1114 0:36:54 3 0:44:10 7.0

July 9 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 0:40:20 4 0:45:50 1.0
2 Ant 2000 22327 Edward Hornagold/George Madin Rosie Madin 1114 0:40:53 4 0:45:52 2.0
3 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:45:42 5 0:46:38 3.0
3 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 OOD     3.0
3 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 OOD     3.0
6 Posh Tart SOLO 5002 Alan Cone   1142 0:43:27 4 0:47:34 4.0
6 Out of the Blue Splash 742 Steve Harvey   1220 OOD     4.0
8 Mellow SOLO 4703 Peter Playle   1142 0:44:34 4 0:48:47 5.0
9 Scirrocco LASER/ ILCA 7 175466 Edward Nourse   1100 0:43:05 4 0:48:58 6.0
10 Rhubarb RS 300 424 Richard Fryer   970 0:47:31 5 0:48:59 7.0
11 Larry LASER/ ILCA 7 75139 Adam Yorkston   1100 0:43:12 4 0:49:05 8.0
12   Phantom (old) 1097 Daniel Moriarty   1035 0:41:10 4 0:49:43 9.0

July 30 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Posh Tart SOLO 5002 Alan Cone   1142 0:41:26 3 0:36:17 1.0
2 Scirrocco LASER/ ILCA 7 175466 Edward Nourse   1100 0:40:04 3 0:36:25 2.0
3 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 OOD     3.0
3   STREAKER 1654 Pete Matthews   1128 0:41:21 3 0:36:39 3.0
5 Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 OOD     3.2
6 Out of the Blue Splash 742 Steve Harvey   1220 0:45:50 3 0:37:34 4.0
7   Phantom (old) 1097 Daniel Moriarty   1035 0:39:12 3 0:37:52 5.0
8   RS 400 497 Duncan Madin Rosie Madin 942 0:36:19 3 0:38:33 6.0
9 Dodgy Kicker RS 400 312 Adam Yorkston George Madin 942 0:37:16 3 0:39:34 7.0
10 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:34:48 2 0:42:47 8.0

July 30 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   LASER/ ILCA 7 213542 Jonathan Jones   1100 0:41:38   0:37:51 1.0
2 Posh Tart SOLO 5002 Alan Cone   1142 0:43:42   0:38:16 2.0
3 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 OOD     3.0
3 Scirrocco LASER/ ILCA 7 175466 Edward Nourse   1100 0:42:16   0:38:25 3.0
5 Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 OOD     3.2
6   STREAKER 1654 Pete Matthews   1128 0:43:51   0:38:52 4.0
7   RS 400 497 Duncan Madin Rosie Madin 942 0:36:42   0:38:58 5.0
8   Phantom (old) 1097 Daniel Moriarty   1035 0:41:29   0:40:05 6.0
9 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:50:32   0:41:25 7.0
10 Dodgy Kicker RS 400 312 Adam Yorkston George Madin 942 DNF     9.0

August 6 R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:06
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:35:52 3 0:35:43 1.0
2 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:40:19 3 0:35:45 2.0
3 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:38:16 3 0:35:58 3.0
4 Enola LASER/ ILCA 7 7 George Madin   1100 0:40:14 3 0:36:35 4.0
5 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:36:07 3 0:36:51 5.0
6 Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 0:40:39 3 0:36:57 6.0
7   Streaker 1876 Pete Matthews   1128 0:41:47 3 0:37:03 7.0
8 Icarus LASER RADIAL/ ILCA 6 23 Jamie Dobson   1147 0:44:28 3 0:38:46 8.0
9   Phantom (old) 1097 Daniel Moriarty   1035 0:40:28 3 0:39:06 9.0
10 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:31:58 2 0:39:18 10.0
11 Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Ansdell   1208 0:34:19 2 0:42:37 11.0
12 Larry LASER/ ILCA 7 75139 Adam Yorkston   1100 DNF     13.0

August 6 R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Thetis K1 168 Duncan Madin   1064 0:38:47 4 0:45:34 1.0
2 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:46:09 5 0:47:06 2.0
3 Enola LASER/ ILCA 7 7 George Madin   1100 0:42:57 4 0:48:48 3.0
4 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:44:30 4 0:49:19 4.0
5 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:39:49 4 0:49:34 5.0
6 Endeavour LASER/ ILCA 7 189268 James Nourse   1100 0:43:44 4 0:49:42 6.0
7   Streaker 1876 Pete Matthews   1128 0:45:29 4 0:50:24 7.0
8 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1220 0:38:23 3 0:52:26 8.0
9 Pardon LASER 4.7/ ILCS 4 100332 Geoff Ansdell   1208 0:39:38 3 0:54:41 9.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com