Winter Fast Handicap - Race 1

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY November 6th November 13th November 20th November 27th December 4th Total Nett
1st Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 (1.0 SAFETY) 1.0 1.0 1.0 TR (100.0 DNC) 104.0 3.0
2nd Un Poco Loco RS Aero 7 2985 George Madin   1065 1.0 (3.0) 2.0 2.0 TR (100.0 DNC) 108.0 5.0
3rd Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 2.0 (8.0) (3.8 SAFETY) 3.0 2.0 18.8 7.0
4th Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 3.0 (6.0) 5.0 1.0 (7.0) 22.0 9.0
5th   Streaker 1876 Pete Matthews   1128 (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) 4.0 SAFETY 4.0 212.0 12.0
6th Phanfone Phantom 1394 Nick Favell   1004 (100.0 DNC) 7.0 3.0 (100.0 DNC) 5.0 215.0 15.0
7th Thomas the Tank Engine RS 400 312 Adam Yorkston Jordan Levett 942 5.0 DNF (10.0 DNF) 8.3 SAFETY 8.3 TR (10.0 DNF) 41.6 21.6
8th Take Me I'm Yours Scorpion 1689 Jamie Dobson Kyle Beamish 1041 (100.0 DNC) 8.0 SAFETY (100.0 DNC) 8.0 TR 8.0 224.0 24.0
9th Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 2.0 SAFETY 2.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 304.0 104.0
10th Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 (Bruce) Bruce Beckett   1100 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 100.0 DNC 1.0 305.0 105.0
11th   Laser/ ILCA 7 213542 Jonathan Jones   1100 (100.0 DNC) 5.0 5.0 SAFETY (100.0 DNC) 100.0 DNC 310.0 110.0
12th Broad Bean OK 71 Ben Falat   1104 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 2.0 100.0 DNC 402.0 202.0
13th Doh-Nut Topper 45566 Nathan Clark   1365 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 3.0 403.0 203.0
14th   OK 2245 James Jarvey   1104 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 6.0 406.0 206.0
15th Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 8.0 SAFETY 100.0 DNC 408.0 208.0

November 6th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 SAFETY     1.0
1 Un Poco Loco RS Aero 7 2985 George Madin   1065 0:37:59   0:35:40 1.0
3 Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:42:23   0:38:32 2.0
3 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 SAFETY     2.0
5 Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:37:20   0:39:38 3.0
6 Thomas the Tank Engine RS 400 312 Adam Yorkston Jordan Levett 942 DNF     5.0

November 13th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:42:58   0:38:05 1.0
2 Gherkin Phantom 1266 Ben Falat   1004 0:39:48   0:39:38 2.0
3 Un Poco Loco RS Aero 7 2985 George Madin   1065 0:42:39   0:40:03 3.0
4   Streaker 1876 Pete Matthews   1128 0:45:26   0:40:17 4.0
5   Laser/ ILCA 7 213542 Jonathan Jones   1100 0:44:55   0:40:50 5.0
6 Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:41:05   0:43:37 6.0
7 Phanfone Phantom 1394 Nick Favell   1004 0:44:36   0:44:25 7.0
8 Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:49:12   0:44:44 8.0
8 Take Me I'm Yours Scorpion 1689 Jamie Dobson Kyle Beamish 1041 SAFETY     8.0
10 Thomas the Tank Engine RS 400 312 Adam Yorkston Jordan Levett 942 DNF     10.0

November 20th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:50:03   0:44:22 1.0
2 Un Poco Loco RS Aero 7 2985 George Madin   1065 0:47:56   0:45:00 2.0
3 Phanfone Phantom 1394 Nick Favell   1004 0:47:24   0:47:13 3.0
4 Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 SAFETY     3.8
5 Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 (Bruce) Bruce Beckett   1100 0:52:00   0:47:16 4.0
6 Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:45:48   0:48:37 5.0
6   Laser/ ILCA 7 213542 Jonathan Jones   1100 SAFETY     5.0
8 Thomas the Tank Engine RS 400 312 Adam Yorkston Jordan Levett 942 SAFETY     8.3

November 27th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 TR     1.0
1 Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:47:41   0:50:37 1.0
3 Un Poco Loco RS Aero 7 2985 George Madin   1065 TR     2.0
3 Broad Bean OK 71 Ben Falat   1104 0:56:11   0:50:53 2.0
5 Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:56:38   0:51:29 3.0
6   Streaker 1876 Pete Matthews   1128 SAFETY     4.0
7 Take Me I'm Yours Scorpion 1689 Jamie Dobson Kyle Beamish 1041 TR     8.0
7 Renegade Streaker 2135 Mark Langston   1128 SAFETY     8.0
9 Thomas the Tank Engine RS 400 312 Adam Yorkston Jordan Levett 942 TR     8.3

December 4th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 (Bruce) Bruce Beckett   1100 0:34:25   0:31:17 1.0
2 Rawhide Laser/ ILCA 7 180288 Simon Beckett   1100 0:34:49   0:31:39 2.0
3 Doh-Nut Topper 45566 Nathan Clark   1365 0:43:27   0:31:50 3.0
4   Streaker 1876 Pete Matthews   1128 0:36:10   0:32:04 4.0
5 Phanfone Phantom 1394 Nick Favell   1004 0:32:47   0:32:39 5.0
6   OK 2245 James Jarvey   1104 0:36:20   0:32:55 6.0
7 Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 942 0:32:13   0:34:12 7.0
8 Take Me I'm Yours Scorpion 1689 Jamie Dobson Kyle Beamish 1041 0:40:58   0:39:21 8.0
9 Thomas the Tank Engine RS 400 312 Adam Yorkston Jordan Levett 942 DNF     10.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com