Sunday Fast Hanidcap Race 1

Overall

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY April 16th April 23rd April 30th May 7th May 14th May 21st May 28th June 4th June 11th June 25th July 16th September 17th October 8th October 15th October 22nd Total Nett
1st Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 (3.0) (3.0) (3.0) (100.0 DNC) 2.0 3.0 (100.0 DNC) 2.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 2.0 1.0 424.0 15.0
2nd   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 2.0 8.0 5.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 6.0 (100.0 DNC) 731.0 31.0
3rd Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 1.0 9.0 6.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) 3.0 2.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) 5.0 734.0 34.0
4th Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 (100.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (100.0 DNC) 1.2 SAFETY (100.0 DNC) (100.0 DNC) 1.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 1.0 1.0 100.0 DNC 808.2 108.2
5th Pingu Streaker 2127 Adam Yorkston   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 2.0 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1.5 OOD 1,007.5 307.5
6th   Musto Skiff 414 Richard Smith   845 (100.0 DNC) 10.0 7.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 5.0 100.0 DNC 100.0 DNC 6.0 1,032.0 332.0
7th   Wanderer N/S 1723 George Madin Rosie Madin 1204 (100.0 DNC) 1.0 2.0 3.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,206.0 506.0
8th   ILCA 7 / Laser 213542 Jonathan Jones   1101 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 6.0 (100.0 DNC) 1.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 2.0 1,209.0 509.0
9th   RS Vareo 574 Nick Crickmore   1093 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 4.0 2.0 3.0 100.0 DNC 1,209.0 509.0
10th   Streaker 2134 Alex Reindorp   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 1.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 2.0 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,303.0 603.0
11th Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 2.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,306.0 606.0
12th   RS Vision 528 Ian Henderson   1137 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 3.0 (100.0 DNC) 3.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,306.0 606.0
13th   ILCA 7 / Laser 180288 (Bruce) Bruce Beckett   1101 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 4.0 3.0 1,307.0 607.0
14th Broad Bean OK 71 Ben Falat   1104 (100.0 DNC) 5.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 5.0 SAFETY 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,310.0 610.0
15th Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1235 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 2.0 (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,402.0 702.0
16th   ILCA 4 / Laser 4.7 16 Nathan Clark   1210 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 3.0 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,403.0 703.0
17th Blackcurrant RS 300 424 Richard Fryer   965 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 4.0 1,404.0 704.0
18th Barnanby Streaker 1965 Kyle Beamish   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 4.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,404.0 704.0
19th Dec 2000 22328 Kyle Beamish   1114 4.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,404.0 704.0
20th   Streaker 2135 Mark Langston   1128 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 5.0 100.0 DNC 1,405.0 705.0
21st Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 940 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 5.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,405.0 705.0
22nd Ant 2000 22327 Jamie Dobson   1114 5.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,405.0 705.0
23rd Larry ILCA 4 / Laser 4.7 75139 Adam Yorkston   1210 (100.0 DNC) 6.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,406.0 706.0
24th G Force 420 51283 Ruby Collins Tallulah Read 1100 6.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,406.0 706.0
25th Take Me I'm Yours Scorpion 1689 George Madin Jamie Dobson 1043 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 7.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,407.0 707.0
26th Henry Streaker 1588 Jamie Dobson   1128 (100.0 DNC) 7.0 (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) (100.0 DNC) 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 100.0 DNC 1,407.0 707.0

April 16th - 16/04/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:37
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 0:34:55   0:33:38 1.0
2   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 0:36:14   0:34:05 2.0
3 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:39:06   0:35:31 3.0
4 Dec 2000 22328 Kyle Beamish   1114 0:40:22   0:36:14 4.0
5 Ant 2000 22327 Jamie Dobson   1114 0:43:47   0:39:18 5.0
6 G Force 420 51283 Ruby Collins Tallulah Read 1100 0:46:31   0:42:17 6.0

April 23rd - 23/04/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Wanderer N/S 1723 George Madin Rosie Madin 1204 0:47:33   0:39:30 1.0
2 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:44:44   0:39:39 2.0
3 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:43:45   0:39:44 3.0
4 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:39:34   0:40:22 4.0
5 Broad Bean OK 71 Ben Falat   1104 0:45:15   0:40:59 5.0
6 Larry ILCA 4 / Laser 4.7 75139 Adam Yorkston   1210 0:49:54   0:41:14 6.0
7 Henry Streaker 1588 Jamie Dobson   1128 0:47:47   0:42:22 7.0
8   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 0:46:06   0:43:22 8.0
9 Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 0:47:58   0:46:13 9.0
10   Musto Skiff 414 Richard Smith   845 0:44:26   0:52:35 10.0

April 30th - 30/04/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:44:08   0:39:08 1.0
2   Wanderer N/S 1723 George Madin Rosie Madin 1204 0:48:49   0:40:33 2.0
3 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:44:46   0:40:40 3.0
4 Barnanby Streaker 1965 Kyle Beamish   1128 0:46:18   0:41:03 4.0
5   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 0:44:57   0:42:17 5.0
6 Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 0:45:15   0:43:36 6.0
7   Musto Skiff 414 Richard Smith   845 0:40:41   0:48:09 7.0

May 7th - 07/05/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:45:07   0:40:00 1.0
2 Pingu Streaker 2127 Adam Yorkston   1128 0:45:57   0:40:44 2.0
3   Wanderer N/S 1723 George Madin Rosie Madin 1204 0:50:32   0:41:58 3.0

May 14th - 14/05/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:21
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pingu Streaker 2127 Adam Yorkston   1128 0:44:16   0:39:15 1.0
2 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:44:37   0:40:31 2.0
3   RS Vision 528 Ian Henderson   1137 0:55:28   0:48:47 3.0

May 21st - 21/05/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pingu Streaker 2127 Adam Yorkston   1128 0:43:27   0:38:31 1.0
2 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 SAFETY     1.2
3 Catastrophe Oulton Rater XX2 Jordan Levett Kyle Beamish 980 0:38:15   0:39:02 2.0
4 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:43:28   0:39:29 3.0
5   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 0:42:17   0:39:47 4.0
6 Custard RS 400 721 Richard Fryer Rosie Madin 940 0:39:08   0:41:38 5.0
7   ILCA 7 / Laser 213542 Jonathan Jones   1101 0:46:24   0:42:09 6.0
8 Take Me I'm Yours Scorpion 1689 George Madin Jamie Dobson 1043 0:44:49   0:42:58 7.0

May 28th - 28/05/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Streaker 2134 Alex Reindorp   1128 0:33:45   0:29:55 1.0
2 Splash Gordon Splash 822 Bethany Hood   1235 0:37:21   0:30:15 2.0
3   RS Vision 528 Ian Henderson   1137 0:36:10   0:31:49 3.0
4 Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 0:33:04   0:31:51 4.0

June 4th - 04/06/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   ILCA 7 / Laser 213542 Jonathan Jones   1101 0:37:52   0:34:24 1.0
2 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:39:27   0:35:50 2.0
3   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 0:40:06   0:37:43 3.0
4   Musto Skiff 414 Richard Smith   845 0:36:58   0:43:45 4.0

June 11th - 11/06/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:41:10   0:36:30 1.0
2   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 0:42:57   0:40:24 2.0
3 Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 0:42:10   0:40:37 3.0

June 25th - 25/06/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 0:38:22   0:36:06 1.0
2 Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 0:38:31   0:37:06 2.0

July 16th - 16/07/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:38:07   0:34:37 1.0
2 Pingu Streaker 2127 Adam Yorkston   1128 0:42:47   0:37:56 2.0

September 17th - 17/09/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:43:15   0:39:17 1.0
2   Streaker 2134 Alex Reindorp   1128 0:44:27   0:39:24 2.0
3   ILCA 4 / Laser 4.7 16 Nathan Clark   1210 0:50:19   0:41:35 3.0
4   RS Vareo 574 Nick Crickmore   1093 0:46:21   0:42:24 4.0
5   Musto Skiff 414 Richard Smith   845 0:39:09   0:46:20 5.0
5 Broad Bean OK 71 Ben Falat   1104 SAFETY     5.0

October 8th - 08/10/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:49:08   0:43:33 1.0
2   RS Vareo 574 Nick Crickmore   1093 0:48:02   0:43:57 2.0
3 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:48:51   0:44:22 3.0
4 Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 0:48:28   0:46:42 4.0

October 15th - 15/10/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Pickle Streaker 1972 Veronica Falat   1128 0:55:19   0:49:02 1.0
2 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:54:26   0:49:26 2.0
3   RS Vareo 574 Nick Crickmore   1093 0:54:34   0:49:55 3.0
4   ILCA 7 / Laser 180288 (Bruce) Bruce Beckett   1101 0:55:24   0:50:19 4.0
5   Streaker 2135 Mark Langston   1128 0:56:46   0:50:20 5.0
6   RS Aero 7 3322 Simon Lomax   1063 0:55:04   0:51:48 6.0

October 22nd - 22/10/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Rawhide ILCA 7 / Laser 180288 Simon Beckett   1101 0:49:44   0:45:10 1.0
2 Pingu Streaker 2127 Adam Yorkston   1128 OOD     1.5
3   ILCA 7 / Laser 213542 Jonathan Jones   1101 0:50:01   0:45:26 2.0
4   ILCA 7 / Laser 180288 (Bruce) Bruce Beckett   1101 0:50:06   0:45:30 3.0
5 Blackcurrant RS 300 424 Richard Fryer   965 0:45:16   0:46:55 4.0
6 Rincewind Kestrel 1510 Dan Moriarty   1038 0:48:57   0:47:09 5.0
7   Musto Skiff 414 Richard Smith   845 0:42:14   0:49:59 6.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com